Mimo nieprzychylnej pogody spacerowanie po mieście jest zawsze miłe. Przypomina trochę zabawę w podchody z lat szkolnych, gdzie po śladach kredy, tajemniczych liścikach i ukrytych wskazówkach docierało się do celu. Ja  łażąc po mieście skupiam się często na dachach. Uwielbiam małe okienka poddaszy, dziwne gzymsy, piękne wykusze, loggie, krzywe kominy i ukryte gargulce. Takie zadzieranie wysoko głowy i obiektywu często powoduje kolizje na poziomie gruntu, gdzie czasami wpadam na przechodniów, potykam się o krawężniki lub zwyczajnie gubię współtowarzyszy spaceru. Skupiam uwagę powyżej poziomu parterów również z innego powodu – tam panuje jeszcze czystość estetyczna. Poniżej niestety reklamy, dające po oczach neonowymi kolorami banery, kłujące w mózg slogany – chałka i szrot w “czystym” wydaniu. Skupmy się zatem na tym co milsze dla oka i dobrego samopoczucia.

Poprzechadzajmy się odrobinę po Bielsku – Białej.

Z racji dużych tradycji związanych z przemysłem włókienniczym, w Bielsku – Białej znaleźć można sporo budynków będących niegdyś tkalniami czy farbiarniami.

1zz

 Tu dawna farbiarnia Juliusa Schlesingera przy ul. Mostowej 3.

2zz

Piękny przykład “finezji” tzw. dobudówek. Po lewej dawny dom cechowy sukienników przy Placu Wolności 7, obecnie siedziba banku z nową, zewnętrzną klatką schodową.Po prawej budynek mieszkalny przy ul.Staszica z drewnianym wykuszem.

7zzkol2

Co chwilę możemy natknąć się tu na różne przejawy dawnych, lub wciąż działających zakładów przemysłowych, takich jak Befaszczot ( cóż za urocza nazwa ).

7zzkol

Piękny Plac Wolności, z dachami w moich ulubionych kolorach.

7zz

Miasto obfituje w urocze zakamarki. Bramy, w które chce się wniknąć, i drzwi, które może uchylą nam rąbek jakiejś tajemnicy?

24zzkol

Piękne podwórko przy ulicy 11 Listopada 64 z tajemniczymi szynami.

7zzkol3

Miasto kontrastów – zwłaszcza jeśli chodzi o renowację elewacji.

8zz

Dzielny pupil na straży bratków.

15zz

Podwórza – niestety bardzo często zaniedbane przez mieszkańców.

16zz

Rynek. Mnogość uroczych knajpek. Na szczęście jeszcze nie ma tam wszechobecnych banków.

33zz

Podcienia przy jednej z uliczek prowadzących na rynek. Trochę zaniedbane, ale mają swój chłodny, ciemny klimat.

41zzkol3

Jedna z filii Książnicy Beskidzkiej w neobarokowym pałacyku Strzygowskich.

41zzkol2

Piękna kamienica z 1935 roku, zbudowana w stylu funkcjonalizmu. Elewacja aż prosi się o odświeżenie, by w pełni ujawnić swe cudowne oblicze.23zz

37zz

 Kolejna porcja dachów. Urocza mnogość kształtów. kolorów i stylów. Widok z uliczki prowadzącej na Plac Fabryczny.

38zz

Plac Fabryczny, przy którym mieszczą się budynki Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku Bielskiej Akademii Techniczno – Humanistycznej.

41zzkol

No comments

Be the first to write a comment.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *